Sejm po pierwszym czytaniu projektu noweli ws. podatku akcyzowego

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wiceminister finansów Wiesław Jasiński uzasadniając projekt powiedział, że dotyczy on zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych.

Projekt polega na połączeniu dwóch punktów jednego z artykułów ustawy w jeden. Obecnie funkcjonują dwa niezależne zwolnienia dla wyrobów węglowych: przeznaczonych do celów opałowych przez zakład energochłonny i  przeznaczonych do opału przez podmiot gospodarczy.

To – jak zaznaczył wiceminister – zostało zakwestionowane przez Komisję Europejską, która uznała, iż zwolnienie jest zbyt szerokie.

– Przedmiotowa zmiana przepisów będzie miała wpływ na dwie grupy podmiotów. Pierwsza grupa – to podmioty, które nie są zakładami energochłonnymi, ale mają wprowadzony system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej. Grupa ta, po wprowadzeniu projektowanych regulacji, nie będzie korzystała ze zwolnienia od akcyzy. Druga grupa podmiotów – to podmioty, które są zakładami energochłonnymi, ale nie mają wprowadzonego systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej – wyjaśnił wiceminister Wiesław Jasiński.

Resort wskazał, że wejście w życie zmiany ustawy może zwiększyć dochody budżetu państwa o ok. 25 mln zł rocznie, w tym w 2017 roku o ok. 10 mln zł. (zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2017 r.).

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym trafi teraz do Komisji Finansów Publicznych.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl