fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm: Konferencja nt. geotermii

W Sejmie odbyła się konferencja pt. „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”. Organizatorem wydarzenia jest Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii.

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na szanse płynące z wykorzystania szczególnego rodzaju odnawialnych źródeł energii, jakim jest geotermia. Podczas sympozjum uczestnicy debatują nt. dróg rozwoju geotermii, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym.

Jednym z prelegentów konferencji jest szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko. Minister podkreślił, że geotermia ma realną szansę, aby stać się motorem rozwoju polskiej gospodarki.

Wprowadziliśmy w życie porozumienie paryskie. Zakłada ono neutralność klimatyczną i przywiązuje taką samą wagę do spraw związanych z redukcją emisji, jak i pochłaniania CO2. Redukcja emisji to jest nie tylko lepsze spalanie, ale również wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. A polskie zasoby geotermalne są bardzo bogate. Wielokrotnie przewyższają one nasze potrzeby. To był priorytet polityki rządu w latach 2006-2007. Również w tej chwili jest to priorytetem polskiej polityki. Chcemy, aby odnawialne źródła energii – jako najtańsze i najbardziej efektywne – były w Polsce stosowane – zaznaczył prof. Szyszko.

Jednym z prelegentów konferencji jest o. Jan Król CSsR, prezes zarządu Geotermii Toruńskiej.

Warto przypomnieć, że największym atutem geotermii w Toruniu są ogromne zasoby złóż wód. Źródła te to ponad 320 metrów sześciennych na godzinę wody o temp. 62 st. C.

Patronat nad konferencją objęła Telewizja Trwam.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj