fot. flickr.com

ŚDM: możliwe policyjne kontrole bagaży

Pielgrzymi biorący udział w Światowych Dniach Młodzieży powinni być przygotowani na kontrole. Sprawdzane mogą być m.in. ich bagaże.

Przy wejściu na teren uroczystości pielgrzymi powinni też liczyć się z tym, że będą musieli zostawić sprawdzającym ich policjantom niebezpieczne przedmioty – np. gaz do samoobrony, ostre pilniki. Rzeczy te zostaną im zwrócone dopiero przy wyjściu.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji podinsp. Mariusz Ciarka wyjaśnia, że kontrole będą miały charakter wyrywkowy.

– One będą polegały na tym, że w uzasadnionych przypadkach policjanci lub funkcjonariusze innych służb będą mieli prawo skontrolować, co przy sobie posiadamy, jakie przedmioty, co nosimy w bagażu. Stąd też prośba, aby pielgrzymi unikali noszenia przy sobie przedmiotów, które mogą być niebezpieczne, takie jak ostre narzędzia, broń biała. Trzeba się liczyć z tym, że służby mogą takie przedmioty zabezpieczyć. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo, aby nikomu nic się nie stało, aby te przedmioty nie zostały użyte w sposób inny, aniżeli są to tego przeznaczone, by nikomu nie zrobić krzywdy – mówi podinsp. Mariusz Ciarka.

Przy zabezpieczeniu uroczystości w Krakowie i Częstochowie wykorzystanych zostanie 11 prześwietlających urządzeń mobilnych należących do celników.

Policjanci ponadto apelują do pielgrzymów, by zwracali uwagę na wszelkie niepokojące sytuacje – w tym pozostawione bagaże, pakunki i torby. Proszą o odpowiedzialność i niepozostawianie takich rzeczy bez opieki.

RIRM

drukuj