fot. TV Trwam News

Samorządowcy mogą jeszcze zgłaszać gminy, które trzeba objąć uproszczoną procedurą budowalną

Do wtorku samorządowcy mogą jeszcze zgłaszać gminy, które powinny być objęte rozporządzeniem dotyczącym procedur odbudowy domów zniszczonych w wyniku nawałnic.

Obecnie w wykazie znajduje się 101 gmin – 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego. Odpowiedni dokument premier podpisała w czwartek.

Wczoraj marszałek pomorski Mieczysław Struk z Platformy Obywtelskiej zaapelował do premier o poszerzenie listy gmin. Dziś podczas wizyty w Chojnicach premier Beata Szydło zapowiedziała, że w środę zostanie wydany do niego aneks.

– Mam osobiste doświadczenia z prowadzenia takich akcji i wiem na czym to polega. Wiem, jak ważne jest zaangażowanie samorządów i szybkość naszego działania po to, żeby jak najszybciej ludziom wypłacić to odszkodowanie, dzięki któremu będą mogli odbudować swoje domy. Apel i prośba do kolegów samorządowców, żebyście państwo jak najszybciej przede wszystkim prowadzili akcję informacyjną i przygotowywali wnioski, po to, żebyśmy mogli jak najszybciej te pieniądze wypłacić, bo budżet państwa jest przygotowany – powiedziała premier.   

Specjalne rozporządzenie dotyczy spraw administracyjnych: uzyskiwania zgód na odbudowę i remont budynków, uszkodzonych w wyniku nawałnicy sprzed tygodnia.

Tam, gdzie dziś potrzebne jest zezwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie. Remont będzie można przeprowadzić bez żadnych formalności. Uproszczony został też odbiór budynku, który został wyremontowany lub odbudowany.

Po nawałnicy rząd podwyższył też kwotę odszkodowania na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych ze 100 do 200 tys. zł.

Również rolnicy mają możliwość ubiegania się o zasiłki do 100 tysięcy złotych w przypadku zniszczonych przez burze budynków gospodarczych.

Szacowania wartości strat spowodowanych nawałnicami poza rzeczoznawcami mogą dokonywać również pracownicy urzędów oraz inspektoratów nadzorów budowlanych.

­

RIRM

drukuj