fot. PAP/Tytus Żmijewski

B. Szydło wręczyła wyróżnienia funkcjonariuszom biorącym udział w akcjach ratowniczych po nawałnicy

Premier Beata Szydło wręczyła wyróżnienia funkcjonariuszom, którzy uczestniczyli w akcjach ratowniczych oraz w usuwaniu skutków nawałnic. Wcześniej Prezes Rady Ministrów wzięła udział w odprawie z wojewodami w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Podczas spotkania z funkcjonariuszami Państwowej Straż Pożarnej, strażakami ochotnikami oraz policjantami premier wręczyła im wyróżnienia.

Po raz kolejny Polacy się na was nie zawiedli. Po raz kolejny byliście pierwsi, kiedy ta pomoc była potrzebna – akcentowała szefowa rządu.

– Ratowaliście ludzkie życie, ratowaliście ludzkie mienie, dobytek. Bardzo często byliście też – kiedy pojawialiście się w tych zniszczonych miejscach, gdzie ludzie tracili wszystko, co mieli – nosicielami otuchy i nadziei. Za to wszystko serdecznie Państwu dziękujemy, ale wiemy też, że ta służba jeszcze się nie skończyła. Ten czas, kiedy będziecie jeszcze musieli pojawiać się na tych terenach i pomagać ludziom – jeszcze będzie trwał – zaznaczyła Beata Szydło.

Premier poinformowała również, że na odprawie z wojewodami przedstawione zostały szacunkowe straty w budynkach poniesione w poszczególnych województwach.

Wymieniła, że ok. 200 mln zł wynoszą straty w woj. kujawsko-pomorskim, 27 mln zł w woj. pomorskim i 38 mln w woj. wielkopolskim. Kwoty te będą wypłacane tym, którzy utracili swój dobytek, utracili mienie, mają uszkodzone budynki – mówiła szefowa rządu.

Beata Szydło podkreśliła, że w tej chwili trwają działania związane z odbudową budynków, zwłaszcza mieszkalnych.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską z 11 na 12 sierpnia zginęło 6 osób, a poszkodowanych zostało 58, w tym 19 strażaków. Niemal 5 tys. budynków zostało uszkodzonych; 3,5 tys. to budynki mieszkalne.

RIRM

drukuj