fot. www.facebook.com/NadlesnictwoSiewierz

„Sadzonka za oponę” w Nadleśnictwie Siewierz

W Nadleśnictwie Siewierz trwa akcja „Sadzonka za oponę”. Po raz pierwszy organizują ją Lasy Państwowe w południowej Polsce. W ramach akcji leśnicy przyjmą nawet do 10 ton zużytych opon samochodowych.

Zniszczone ogumienie można oddawać do utylizacji do godz. 16.00 na parkingu przed Nadleśnictwem. W zamian za dostarczone opony, mieszkańcy otrzymają sadzonki drzew leśnych.

W ramach wydarzenia przygotowano również szereg atrakcji dla najmłodszych. To m.in. gry na świeżym powietrzu oraz gadżety promujące ochronę środowiska i zdrowy tryb życia.

Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, podkreśla, że akcja skierowana jest wyłącznie do osób fizycznych.

– Jedna osoba bezpośrednio może przynieść 12 opon, czyli to są trzy komplety i może sobie zrobić porządek w garażu. Myślę, że w wyjątkowych sytuacjach, nawet jeśli dana osoba fizyczna przeniesie więcej opon jednorazowo, to też je przyjmiemy i zagospodarujemy po to, żeby nie wylądowały w lesie. Cała akcja ma na celu ustrzeżenie lasu przed zaśmiecaniem przez wyrzucanie opon do lasu – wyjaśnia dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zapewnia, że jeśli pilotaż się uda, podczas wiosennej wymiany opon kolejne nadleśnictwa zorganizują podobne akcje.

Nielegalne pozostawianie zużytych opon stanowi coraz większy problem dla Lasów Państwowych. Na uprzątniecie śmieci, lasy przeznaczają co roku ok. 20 mln złotych.

RIRM

drukuj