Sąd w Gdańsku: „Nergal” uniewinniony ws. znieważenia godła Polski

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił dziś lidera zespołu Behemot Adama Darskiego ps. „Nergal” ws. publicznego znieważania polskiego godła. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”. Grafika przedstawiała karykaturę orła białego, w którego wpisane były dwa węże oraz odwrócony krzyż.

Sędzia Marek Kapała w uzasadnieniu wyroku powiedział, że użyty przez muzyka znak nie jest godłem RP w myśl przepisów prawa, bo nie posiada korony. Sędzia stwierdził też, że prokurator nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że działanie oskarżonego było ukierunkowane na zdeprecjonowanie symbolu państwowego.

Ryszard Nowak z Komitetu Obrony przed Sektami, który zawiadomił prokuraturę o sprawie, mówi, że trudno zrozumieć wyrok sądu. Przypomina, że prokuratura wnioskowała o karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata dla „Nergala”.

Wyrok sądu jest wręcz skandaliczny. Na nasze szczęście nie jest on jeszcze prawomocny. Ja wiem, że sąd często mówi, iż „Nergal” jest artystą i artyście można wiele, ale uważam, że prawo w Polsce jest dla wszystkich – biednych i bogatych, dla artystów i polityków. Tego prawa wszyscy muszą przestrzegać. Mamy jeszcze szansę. Możemy się od tego wyroku odwołać. Mało tego, z nami też jest prokuratura, która uważa, że dzisiejszy wyrok nie jest sprawiedliwy – zaznacza Ryszard Nowak.

To nie jedyny proces prowadzony przeciwko Darskiemu. W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni podarł Biblię, a kartki spalili fani zespołu. Nergal został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Sąd wydał jednak wyrok uniewinniający.

RIRM/TV Trwam News

drukuj