fot. PAP/Adam Guz

M. Kuchciński: Trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami w obecnej konstytucji

Po ponad 20 latach trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami obecnej konstytucji – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przemawiał on podczas prezentacji wyników Ankiety Konstytucyjnej 2017 w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także prezes TK Julia Przyłębska. Wyniki ankiety przedstawiła prof. Anna Łabno.

W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu powiedział, że konstytucja jako zwieńczenie prawa RP i najważniejszy wyraz woli narodu stanowi niezbędne ramy do funkcjonowania państwa. Wskazał przy tym na potrzebę namysłu nad zmianami w ustawie zasadniczej.

– Trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami w obecnej konstytucji, dostosować do wymogów współczesnego narodu i współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej w Europie i świecie. Przed prawie dwoma laty prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do grona wybitnych ekspertów z prośbą o przedstawienie swoich opinii na temat zmian, nad jakimi powinniśmy w Polsce pracować, jeśli chodzi o nową konstytucję – podkreślił.

Jak zaznaczył marszałek, prezes PiS zwrócił się z tą prośbą m.in. do prof. Anny Łabno, prof. Bogusława Szmulika oraz do nieżyjącego już prof. Bogusława Banaszaka.

Prof. Anna Łabno poinformowała, że ankieta dotyczy czterech głównych zagadnień: zasady konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów. Jak mówiła, zwrócono uwagę na potrzebę uregulowania kwestii członkostwa w Unii Europejskiej, przede wszystkim, jeśli chodzi o podkreślenie nadrzędności konstytucji i ustalenie zasad implementacji prawa unijnego. Prof. Anna Łabno dodała, że w odpowiedziach na pytania ankietowe „bardzo wyraźnie pojawiło się zaakcentowanie znaczenia zasady suwerenności narodu”, przede wszystkim w relacji ze sposobem wykonywania władzy.

RIRM

drukuj