fot. PAP/Rafał Guz

Sąd Najwyższy zbada pytanie prawne dot. ułaskawienia M. Kamińskiego

Siedmioro sędziów Sądu Najwyższego zbada dziś pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych byłych członków szefostwa CBA. Zostali oni skazani nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w „aferze gruntowej” z 2007 r.

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłego wówczas szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępcę Macieja Wąsika na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Na kary po dwa i pół roku skazano byłych dwóch członków kierownictwa CBA. 8 miesięcy później, w listopadzie, prezydent ułaskawił całą czwórkę, umarzając postępowanie sądowe.

Był to precedens – nigdy wcześniej prezydent nie ułaskawił nikogo przed prawomocnym wyrokiem sądu. W marcu 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uchylił wyrok Sądu Rejonowego i umorzył całe postępowanie. Od tej decyzji kasacje do Sądu Najwyższego złożyli oskarżyciele posiłkowi z tamtego procesu. Prokuratura wniosła o oddalenie kasacji jako bezzasadnych, a adwokaci ułaskawionych – o pozostawienie ich bez rozpatrzenia.

W lutym bieżącego roku trzech sędziów Sądu Najwyższego zadało pytanie prawne poszerzonemu składowi:

„Czy art. 139 konstytucji – o treści: Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu – obejmuje też normę kompetencyjną do stosowania odstąpienia od ścigania danej osoby?” – pytali sędziowie.

Sąd Najwyższy uznał wtedy, że pojęcie prawa łaski powoduje trudności w interpretacji, więc konieczne jest, aby wątpliwościami zajął się poszerzony skład.

TV Trwam News/RIRM

drukuj