fot. PAP/AA/ABACA

S. Żaryn: Reżim Łukaszenki wysyła sygnały o otwartości na dialog z przyszłym polskim rządem

W ramach propagandowo-dezinformacyjnych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki wysyłane są sygnały o otwartości Mińska na dialog z przyszłym polskim rządem – przekazał w niedzielę Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Stanisław Żaryn w niedzielę na platformie X przekazał, że Rosja i Białoruś kontynuują operacje wymierzone w nasz kraj, ukierunkowane na zniszczenie wizerunku Polski, podważenie wzajemnego zaufania między Polakami i Ukraińcami, ośmieszenie struktur bezpieczeństwa RP i zasianie niepokoju w polskim społeczeństwie.

„W działaniach propagandowo-dezinformacyjnych reżimu Łukaszenki dotyczących Polski zarysowuje się następujący trend – wysyłane są sygnały o otwartości Mińska na dialog z przyszłym rządem RP, przy jednoczesnym puszczeniu w niepamięć zła rzekomo wyrządzanego dotychczas przez stronę polską. Jednocześnie reżim Łukaszenki prezentuje konsekwentnie dotychczasową politykę Warszawy, jako agresywną, prowokacyjną i szkodliwą dla Polski oraz Europy” – napisał Stanisław Żaryn.

https://twitter.com/StZaryn/status/1726199564431208691

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP ocenił, że takie narracje należy postrzegać jako próbę wykorzystania powyborczej sytuacji w Polsce do zmiękczenia stanowiska Polski wobec wrogich działań Mińska, a także do „podszytego fałszem wybielenia swojego wizerunku”.

„Należy podkreślić, że rozpoczęta przez reżim Łukaszenki latem 2021 r., a nadzorowana i kontrolowana przez aparat białoruskich służb operacja destabilizacji granicy Polski z Białorusią przy użyciu sztucznej migracji trwa. Operacji tej stale też towarzyszą działania dezinformacyjne, polegające na ciągłym powtarzaniu oskarżeń pod adresem Polski o dokonanie – rękami służb granicznych – ludobójstwa »na uchodźcach«, którzy sforsowali lub spróbowali sforsować barierę graniczną” – podkreślił Stanisław Żaryn.

Odnosząc się do propagandy Kremla, zauważył, że kontynuuje operację dyskredytacji zdolności obronnych RP, promując narrację o tym, iż potencjał militarny Sił Zbrojnych RP jest przerysowany, pozorny i nie stanowi zagrożenia dla Rosji i Białorusi.

„Jednocześnie decyzja MON o utworzeniu batalionu czołgów pod Siemiatyczami na wschodzie kraju została »zinterpretowana« przez propagandę Kremla – w tym jednego z jej czołowych przedstawicieli (Dmitrija) Pieskowa – jako krok ku eskalacji napięć w relacjach z Mińskiem i Moskwą” – napisał Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn przekazał, że propaganda Rosji obecnie eksponuje protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Wyjaśnił, że dzieje się tak w myśl prowadzonych wcześniej operacji obliczonych na skłócenie Polaków i Ukraińców na kanwie nagłaśniania rzeczywistych lub fikcyjnych zdarzeń, które mogą osłabić wzajemne zaufanie między narodami.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl