fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Szef kancelarii premiera Węgier: KE powinna pokryć koszty ochrony granicy Polski z Białorusią

Komisja Europejska powinna zwrócić Polsce koszty poniesione w związku z ochroną granicy z Białorusią, podobnie jak wszystkim państwom, broniącym granic zewnętrznych UE – oświadczył Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier.

„Węgry są solidarne z Polską. Uważamy za istotne, by Polska otrzymała w ochronie granicy wsparcie, której Węgry niestety nie dostały w 2015 r., gdy broniliśmy południowej granicy UE. Nie tylko odmówiono nam wówczas pomocy, ale co więcej – kwestionowano też nasze posunięcia. Koszty poniesione w związku z ochroną tej granicy trzeba zwrócić, Węgry też się tego domagają i Polska też ma do tego prawo” – oznajmił Gergely Gulyas na konferencji prasowej.

Powiedział, że Węgry jeszcze nie otrzymały odpowiedzi na list premiera Viktora Orbana, w którym prosiły Komisję Europejską o pokrycie węgierskich wydatków, związanych z ochroną granicy, wynoszących ponad 500 mld ft (436 mln euro).

„Widzimy, że najskuteczniejszym sposobem ochrony granicy jest (…) budowa ogrodzenia. Gdy zrobiły to Węgry, wydawało się to posunięciem kontrowersyjnym z humanitarnego punktu widzenia i nie do przyjęcia w Europie, w UE. Teraz zaś ogrodzenia na granicy zbudowały lub budują Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Słowenia, Estonia, Litwa, Łotwa i Polska” – oświadczył Gergely Gulyas.

Ocenił z przekąsem, że przeprosiny nie należą do kultury politycznej UE i zaznaczył, że choć Węgry godzą się z ich brakiem, to domagają się pieniędzy.

„Uważamy, że zamiast przeprosin KE powinna Węgrom i wszystkim państwom, broniącym zewnętrznej granicy UE, zwrócić koszty poniesione na ten cel” – powiedział.

Dodał, że w ostatnim czasie skokowo wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Węgier – obecnie przekracza 1000 dziennie, podczas gdy w 2020 r. wynosiła przeciętnie 300.

„MSW wzmocni ochronę granicy, zwerbuje także wolontariuszy i po szybkim przeszkoleniu wdroży ich do ochrony granicy” – zapowiedział.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl