S. Szwed: Pomysł, żeby publikować na ogłoszeniach stawki wynagrodzeń jest pozytywnie oceniany

Niewykluczone, że już wkrótce pracodawcy będą zobowiązani do wskazywania stawki wynagrodzenia w ofertach pracy. Obowiązek publikowania takiej informacji przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który przygotowała opozycja.

Zgodnie z nowelą, pracodawca będzie musiał określić na ofercie zatrudnienia wysokość wynagrodzenia zasadniczego brutto. Podana wartość będzie mogła mieć formę widełek. Chodzi o najniższą i najwyższą wartość pensji. Za niewywiązanie się z obowiązku groziłaby kara w wysokości nawet do 30 tys. zł. Autorzy regulacji uważają, że przepisy mogłyby wpłynąć na konkurencyjność stawek. Ograniczyłyby też szarą strefę oraz nierówności w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Projekt pozytywnie oceniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wiceszef tego resortu Stanisław Szwed wskazał, że proponowane regulacje muszą zostać dokładnie przenalizowane.

– Sam pomysł, żeby publikować na ogłoszeniach stawki wynagrodzeń jest pozytywnie oceniany, ale jest kilka takich kwestii, które należałoby rozstrzygnąć, żeby to nie było też tak, że uderzy to w pracowników, np. jeśli określi się minimalną stawkę, to nie będzie można dać wyższej stawki. Także jest tutaj kilka wątków, które trzeba rozstrzygnąć, ale generalnie warto iść w tym kierunku – powiedział Stanisław Szwed.

Jak doniósł „Dziennik Gazeta Prawna”, publikowanie wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy popierają związki zawodowe, m.in. NSZZ „Solidarność”.

To, kiedy regulacje w tym zakresie będą procedowane, nie zostało określone. Resort rodziny skierował dokument do zespołu Rady Dialogu Społecznego.

RIRM

drukuj