S. Szwed: Włodarze niektórych miast wykorzystują kwestie dot. rodziny w kampanii wyborczej

Włodarze niektórych miast wykorzystują kwestie związane z rodziną w kampanii wyborczej – powiedział wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed. Jego zdaniem nagłaśniane problemy z wypłacaniem świadczenia 500 plus, m.in. w Warszawie, mają „dokuczyć” rządowi na ostatnim etapie kampanii.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski mówił w ostatnim czasie o braku pieniędzy na wypłaty 500 plus w Warszawie. Jego zdaniem pieniądze z programu są przekazywane przez rząd w ostatniej chwili, a miasto wciąż nie dostało środków na wypłatę świadczenia za trzy ostatnie miesiące roku.

Minister Szwed podkreślił, że informacje, że brakuje pieniędzy na program 500 plus są nieprawdziwe.

Mamy pokrycie finansowe, a środki są sukcesywnie przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem, które gminy zgłaszają do wojewodów. Wojewodowie zgłaszają zapotrzebowanie do nas, a my do Ministerstwa Finansów” – zauważył wiceszef resortu.

Zwrócił również uwagę, że wypłaty świadczeń realizują samorządy.

„Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o realizację programu” – zaznaczył Stanisław Szwed i dodał, że pieniądze, na które stolica zgłaszała zapotrzebowanie, zostały przekazane.

Odnosząc się do kwestii problemów z wypłacaniem tam świadczeń, wiceminister stwierdził, że wynikają one „głównie z toczącej się kampanii wyborczej”.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że włodarze niektórych miast wykorzystują kwestie związane z rodziną w kampanii wyborczej” – powiedział wiceminister.

Stanisław Szwed zaznaczył jednocześnie, że od samego początku funkcjonowania programu 500 plus udostępniane są także pieniądze na jego obsługę.

Do tej pory nie było żadnych uwag ani problemów, a zaczęły się przed samym końcem kampanii wyborczej” – wskazał wiceminister. Jego zdaniem wynika to wyłącznie z chęci „dokuczenia” rządowi na ostatnim etapie kampanii wyborczej.

W poniedziałek resort rodziny wystosował do prezydenta Warszawy pismo, w którym podkreślił, że – zgodnie z informacją Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – „wszystkie środki na realizację świadczeń we wrześniu zostały przekazane do 19 września tego roku” w wysokości wnioskowanej przez prezydenta Trzaskowskiego.

Z kolei w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podjął decyzję o kontroli w warszawskim ratuszu, dotyczącej realizacji programu „Rodzina 500 plus” w trzech kwestiach: szacowania wysokości dotacji, wykorzystania środków i rzetelności sprawozdań.

 

PAP

drukuj