„S” skarży polskie prawo do Międzynarodowej Organizacji Pracy

„Solidarność” złożyła do Międzynarodowej Organizacji Pracy skargę na brak w polskim prawie zapisów pozwalających na strajk generalny. Dotyczy ona konwencji o wolności związkowej – prawa do organizowania się w związki zawodowe oraz konwencji ws. prawa organizowania się pracowników służb publicznych.         

W ocenie „S” polski rząd narusza zapisy obu tych konwencji MOP ratyfikowanych przez nasz kraj.

Jak mówi Marek Lewandowski, rzecznik związku, obecnie pracownicy nie mają prawa sprzeciwić się korporacjom czy instytucjom publicznym, które realnie wpływają na ich los.

Solidarność wywalczyła Polsce wolność właśnie strajkami generalnymi, właśnie takimi wystąpieniami przeciwko władzy publicznej, tak więc myślę, że MOP też zwróci na to uwagę. Tym bardziej, że w Belgii mamy teraz przykład, gdzie rząd belgijski ma zamiar wydłużyć wiek emerytalny – tam właśnie w formule strajku generalnego przeciwko rządowi strajkują poszczególne centrale związkowe. U nas również musi dojść do takiej sytuacji – podkreśla Marek Lewandowski.

Związek zwraca uwagę na brak uregulowań prawnych pozwalających związkom zawodowym na organizowanie strajków w sprawach społeczno-gospodarczych i strajków generalnych.

Nie ma też w naszym prawie zapisów uznających władze publiczne za stronę sporu w odniesieniu do pracowników służby publicznej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl