S. Karczewski: W piątek udam się do Lwowa, by zobaczyć stan budowy Domu Polskiego

W piątek jadę z wizytą roboczą do Lwowa, by zobaczyć stan budowy Domu Polskiego – zapowiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że chce, aby otwarcie Domu nastąpiło w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marszałek Karczewski był pytany o piątkową wizytę podczas briefingu w Senacie.

„Jest to wizyta robocza, jadę zobaczyć stan zaawansowania prac budowy Domu Polskiego we Lwowie. Jest to inwestycja wykonywana ze środków publicznych przez Wspólnotę Polską. Dlatego jadę zobaczyć i dokładnie zapoznać się ze stanem budowy tego Domu” – odpowiedział marszałek Senatu.

Dopytywany, czy Senat przekazał 4 mln na ten cel i czy brak środków jest przyczyną opóźnienia w budowie, marszałek Karczewski powiedział: „Wspólnota Polska jest realizatorem i inwestorem tej inwestycji; my przekazywaliśmy wszystkie środki, nie dość tego – zabiegamy, aby w przyszłości, i to najbliższej przyszłości, tych środków było jak najwięcej”.

„Naszą ambicją jest to, by ten Dom wybudować jak najszybciej i dokonać jego otwarcia w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – oświadczył.

Na pytanie, czy wszystkie środki z Senatu przeznaczone na budowę Domu Polskiego zostały przekazane, Stanisław Karczewski odparł: „te, które mogliśmy, zostały przekazane”.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą z przewodniczącą Anną Schmidt-Rodziewicz (PiS) byli z dwudniową wizytą we Lwowie, gdzie zapoznawali się m.in. z sytuacją polskiej mniejszości na Ukrainie, sprawami jej oświaty oraz stanem prac przy budowie Domu Polskiego.

Członkowie Komisji wizytowali plac budowy Domu Polskiego i rozmawiali z pracownikami firmy, która realizuje tę inwestycję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl