S. Karczewski: Będziemy interweniować ws. informacji o Marszu Niepodległości w zagranicznych mediach

Nie może dochodzić do sytuacji, w której mówi się, że ulicami w Polsce szli faszyści; to fałsz, z którym trzeba walczyć. Będziemy interweniować różnymi metodami – powiedział dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o doniesienia zagranicznych mediów nt. Marszu Niepodległości.

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane podczas Marszu transparenty. Widniały na nich m.in. takie hasła: „Biała Europa”, „Wszyscy różni, wszyscy biali”.

Stanisław Karczewski został spytany w radiowych Sygnałach Dnia o negatywne relacje niektórych zagranicznych mediów na temat tego wydarzenia.

Musimy z tym walczyć. Będziemy oczywiście interweniować różnymi metodami, różnymi sposobami, ale nie może dochodzić do takich sytuacji, że mówi się, że w Polsce 60 tys. faszystów szło ulicami. Przecież to jest oczywisty fałsz. Z nieprawdą trzeba walczyć. W każdym miejscu, gdzie jesteśmy, gdzie będziemy, będziemy mówili o tym, że to są fałszywe informacje” – powiedział marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski zaznaczył, że obóz rządzący potępia i odcina się od „ekstremalnych zachowań”, do których dochodziło podczas Marszu. W jego ocenie jednak odpowiada za nie „nieliczna grupka” uczestników sobotniego zgromadzenia. Marszałek wyraził ponadto nadzieję, że w przyszłości nie będzie dochodziło do żadnych „ekscesów”.

Zdaniem polityka, większość uczestników Marszu Niepodległości była pokojowo nastawiona.

Ten Marsz był rzeką biało-czerwonych flag, bardzo pokojowy, brały w nim udział rodziny, młodzi ludzie, dzieci” – przekonywał Stanisław Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj