fot. pl.wikipedia.org

„S” apeluje do samorządów: Wybierajcie firmy z umową o pracę

„Solidarność” interweniuje ws. przetargów publicznych prowadzonych przez samorządy. Związek skierował pismo w tej sprawie do wszystkich 16 Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Strona społeczna domaga się w nim, aby samorządy wybierały w przetargach firmy, które zatrudniają pracowników na umowach o pracę. Jak się okazuje, wiele gmin i powiatów nie stosuje bowiem tzw. klauzul społecznych.

Marek Lewandowski, rzecznik „S”, podkreślił, że poprawa standardów zatrudnienia przez samorządy ustabilizuje sytuację na polskim rynku pracy.

– Jeżeli uświadomimy sobie, że całkowita skala finansowa zamówień publicznych w Polsce to jest sto kilkadziesiąt miliardów zł., to uświadomimy sobie jak niezwykle ważne jest, aby te przetargi publiczne preferowały wysokie standardy zatrudnienia i przestrzegały polskiego prawa, gdyż ma to duży wpływ na stabilność polskiego rynku pracy i promieniuje też na inne dziedziny polskiej gospodarki, gdzie nie ma zamówień publicznych. Jeżeli przy tych zamówieniach pracownicy będą zatrudniani na umowę o pracę o wysokich standardach, to inni pracodawcy, z powodu braku pracowników, też będą musieli się do tych standardów dostosowywać. Chodzi o to, aby samorządy operujące „groszem publicznym” stosowały polskie prawo – powiedział Marek Lewandowski.

Znowelizowane prawo o zamówieniach publicznych, które obowiązuje w Polsce, nakazuje stosowanie tzw. klauzul społecznych. Określają one m.in. wymóg zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę. Przepisy sugerują również zatrudnianie w przetargach publicznych osób bezrobotnych.

RIRM

drukuj