W Rzeszowie przysięgę złożą kolejni żołnierze WOT

Pół tysiąca żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży dziś w Rzeszowie uroczystą przysięgę. Jest to już 22. tego typu ceremonia w całej Polsce.

Tym razem żołnierze będą ślubować wierność ojczyźnie na sztandar bojowy AK Okręgu Rzeszów.

W uroczystości, która zbiega się ze 104. rocznicą urodzin patrona Brygady płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” wezmą udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz szef MON Antoni Macierewicz.

Porucznik Witold Sura, oficer prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, podkreśla, że w tym regionie Polski jest bardzo duże zainteresowanie służbą w WOT.

– Myślę, że nasz rejon Podkarpacia historycznie ma swoje jakieś zaległe sprawy, które gdzieś w nas drzemią. Powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej to też takie sprawdzenie dla naszych żołnierzy – gdzie mogą przyjść i wykazać swój patriotyzm społeczny na naszym terenie. Zapomina się o pewnych sprawach, jakie miały miejsce na Podkarpaciu, ilu ludzi zginęło, i teraz ich dzieci i wnuki mają okazję przyjść i ten swój patriotyzm w jakiś sposób rozszerzać – wskazuje Porucznik Witold Sura.

Rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zwraca też uwagę na dobrą kondycję rozwojową podkarpackich jednostek.

– Rozpoczynaliśmy jako 1-, 2- i 3. Brygada Podkarpacka. Na dzień dzisiejszy mamy ponad 3000 żołnierzy. W porównaniu do innych brygad jesteśmy naprawdę daleko z przodu – wskazuje.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane na początku br. i stanowią samodzielny, piąty rodzaj Sił Zbrojnych.

Pierwsze trzy brygady zostały sformowane w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim, a dowodzenie nad nimi przejęło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W WOT pełni służbę ponad 7 tys. żołnierzy; z czego ponad tysiąc to żołnierze zawodowi.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl