fot. flickr.com

„Rzeczpospolita”: Pomnik polskich lotników we Francji

9 czerwca we francuskim Plumetot – miejscu, z którego w trakcie bitwy o Normandię operowali polscy lotnicy – zostanie odsłonięty poświęcony im pomnik – podała w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy, inicjatorem projektu jest Polish Air Force Memorial Committee w Londynie pod kierownictwem Ryszarda Kornickiego, syna ppłk. Franciszka Kornickiego – ostatniego dowódcy Dywizjonu 303.

„Twórcą pomnika jest architekt Alexander Smaga (autor niezrealizowanej koncepcji pomnika Armii Krajowej w Krakowie), który mieszka w Krakowie i Londynie. Jego dziadek brał udział w bitwie pod Monte Cassino” – napisano w „Rzeczpospolitej”.

Według dziennika tuż po inwazji na okupowaną przez III Rzeszę Francję 6 czerwca 1944 r. w Normandii urządzono szereg wysuniętych lądowisk w celu wsparcia sił lądowych. Wśród nich znalazło się lotnisko B10 w Plumetot, które działało od 10 czerwca 1944 r.

„Od sierpnia do września 1944 r. znajdowała się tam baza, z której operowały trzy dywizjony polskich samolotów bojowych” – wskazał dziennik.

To dlatego – wyjaśniła „Rzeczpospolita” – postanowiono upamiętnić to miejsce i zbudować pomnik, który uhonoruje polskich lotników

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl