pixabay.com

Rzecznik rządu: Trwają prace nad pakietem wsparcia w związku z cenami energii elektrycznej

Trwają prace nad pakietem wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w związku z cenami energii elektrycznej – poinformował w piątek Piotr Müller, rzecznik rządu odpowiadając na pytanie o plany rządu ws. dopłat do rachunków za prąd.

„Toczą się finalne prace legislacyjne dotyczące pakietu wsparcia dla osób, które będą potrzebowały szczególnej pomocy, jeżeli chodzi o kwestię cen energii” – powiedział rzecznik nie zdradzając szczegółów.

Dodał, że na wysokość cen energii obecnie wpływają dwa czynniki: polityka klimatyczna Unii Europejskiej i gazowy szantaż energetyczny Rosji.

„Z jednej strony mamy element polityki klimatycznej Unii Europejskiej, czyli kwestię cen praw do emisji. (…) Druga kwestia to naiwna polityka Unii Europejskiej, w tym Berlina, jeżeli chodzi o współpracę gazową z Rosją” – powiedział rzecznik rządu.

Jak mówił Piotr Müller, ceny gazu są w tej chwili dziesięć razy wyższe niż jeszcze na początku tego roku.

„Te ceny wynikają z tego, że Unia Europejska w odpowiedni sposób nie reagowała na kwestie możliwości pewnego szantażu energetycznego ze strony Rosji” – powiedział.

„Ze względu na te czynniki, czyli z jednej strony politykę klimatyczną, z drugiej strony szantaż energetyczny gazowy Rosji, polski rząd szykuje pewien pakiet rozwiązań. Z tego co wiem, on już jest przygotowywany” – dodał.

Obecny na konferencji Łukasz Schreiber, minister w KPRM, poinformował, że projekt ten ma wesprzeć przede wszystkim osoby, które są w najtrudniejszej sytuacji oraz emerytów.

W piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiedział, że wsparcie w związku z cenami prądu otrzyma co piąte gospodarstwo domowe. Minister był pytany o pomoc dla odbiorców najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii.

Źródło w rządzie przekazało wcześniej PAP, że w ramach pomocy rząd planuje w 2022 r. przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld złotych.

„Nowym dodatkiem energetycznym chcemy objąć gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe (na ubóstwo energetyczne – PAP), których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym” – dodało źródło.

PAP

drukuj