Ceny towarów i usług cały czas idą w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły rdr o 5,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 proc. GUS zrewidował w górę dane o inflacji podane w szacunku flash. Wcześniej informował, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 5,8 proc., a mdm – o 0,6 proc.

Wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług. Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, wskazał, że doświadcza tego obecnie cała UE i świat. Jak mówił, jest to związane z pandemią i wtórnie – z rosnącymi cenami energii.

– Tutaj jest na dziś główny czynnik prowadzący do zwiększenia inflacji. Niestety pandemia, jeśli chodzi o mechanizmy pomocowe, które polegały w większości na druku pustego pieniądza, przyczyniły się do zwiększenia inflacji. Teraz i Polska i właściwie wszystkie kraje świata będą miały problem z opanowaniem inflacji. Jest ryzyko, że ona będzie wciąż wysoka, pomimo próby korekty niektórych mechanizmów m.in. stóp procentowych. Jest ryzyko, że mechanizmy nie zadziałają wystarczająco szybko i inflacja będzie wciąż rosła, chociaż jest nadzieja, że w mniejszym stopniu – zaznaczył dr Grzegorz Piątkowski.

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najbliższej przyszłości głównym źródłem podwyżek będzie skokowy wzrost cen gazu, który przełoży się na wyższe koszty nawozów i produkcji rolnej oraz ceny żywności.

Zdaniem ekonomistów banku ING inflacja na koniec roku wyniesie ok. 7 proc.

RIRM

drukuj