fot. pixabay.com

Rzecznik rządu P. Müller: Jest weryfikowana informacja, co do zakresu potencjalnego wycieku danych

W tej chwili jest weryfikowana informacja, co do zakresu potencjalnego wycieku danych i uruchomiona procedura w zakresie danych osobowych – tak o doniesieniach dotyczących wycieku danych osobowych funkcjonariuszy publicznych mówił dziś Piotr Müller, rzecznik rządu.

Rzecznik rządu pytany w Polsat News o wyciek danych funkcjonariuszy publicznych przez udostępnienie ich przez pracownika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odparł, że podejmowane są w tym zakresie „stosowne procedury”.

„W tej chwili jest podjęta procedura, która jest w takiej sytuacjach uruchamiana i jest weryfikowana informacja, co do zakresu potencjalnego wycieku danych i uruchomiona procedura w zakresie danych osobowych” – zapewnił Piotr Müller.

„Jeżeliby ktoś popełnił błąd, który by doprowadził do takiej sytuacji, to oczywiście to jest jasne i klarowne, że osoba, która jest za to bezpośrednio odpowiedzialna poniesie konsekwencje” – zapowiedział Piotr Müller.

Według portalu Niebezpiecznik.pl, plik z danymi funkcjonariuszy publicznych miał udostępnić pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Portal podał ponadto, że plik zawierał dane osobowe ponad 20 000 funkcjonariuszy publicznych; policjantów (także z CBŚP), celników, pracowników Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej (także ochotniczej), Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei czy Służby Więziennej. [czytaj więcej]

https://twitter.com/niebezpiecznik/status/1384469616701935616

W pliku miały znajdować się zarówno nazwiska, numery telefonów, PESEL-e, e-maile (służbowe lub prywatne) a także dokładny adres miejsca pracy. Miał on zostać udostępniony w popularnym serwisie do wizualizacji danych ArcGIS.

PAP

drukuj