fot. PAP/Wojtek Jargiło

Rzecznik Min. Zdrowia: Polska zadeklarowała chęć przystąpienia do programu certyfikatów szczepiennych

Polska zadeklarowała chęć przystąpienia do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że teraz czekamy na przystąpienie do testów systemu.

Prace nad swoistego rodzaju paszportem, który potwierdza np. szczepienie przeciwko COVID-19, są prowadzone na poziomie Unii Europejskiej. Ma to m.in. ułatwić podróże w czasie wakacji.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w poniedziałek przedstawiliśmy deklarację o przystąpieniu do projektu.

– Teraz decyzja nie leży już po naszej stronie. Padła deklaracja, że jesteśmy gotowi przystąpić już do projektu i stało się to jeszcze przed 20 maja, czyli datą, którą deklarowaliśmy wcześniej. Deklaracja padła wczoraj. Konsorcjum musi nas teraz dopuścić do testów. Prawdopodobne daty są dwie: albo to będzie 21 maja, albo 25 maja, z prawdopodobieństwem – to nie będzie zależało od nas – że testy zakończymy do 1 czerwca i wówczas Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie certyfikatów szczepiennych – oznajmił rzecznik Min. Zdrowia.

Polska złożyła 12 kwietnia dokumentację potrzebną do wprowadzenia certyfikatów covidowych. Tzw. paszport szczepionkowy to dokument zawierający informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał.

RIRM

drukuj