fot. pixabay.com

PGE podejmuje współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

Polska Grupa Energetyczna pozyskała nowych partnerów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. We wtorek zostało podpisane porozumienie o współpracy.

Polskę czeka przebudowa całego sektora energetycznego. Model oparty o węgiel sprawia, że za prąd płacimy najwięcej w Europie. To z kolei odbija się na konkurencyjności naszej gospodarki. Czas goni, dlatego do 2040 roku w Polsce powstaną dwa wielkie systemy.

– Konwencjonalny, emisyjny, ale także bezemisyjny o mocy porównywalnej do dzisiejszego, czyli o mocy 40 GW – powiedział prof. Jan Kiciński, dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, który jest partnerem Polskiej Grupy Energetycznej.

Współpraca obu podmiotów będzie zacieśniona. Dołączą do niej: Politechnika Gdańska oraz Duński Uniwersytet Techniczny. We wtorek podpisane zostało porozumienie, które ma koncentrować się na energii pozyskiwanej z farm wiatrowych na morzu.

https://twitter.com/Grupa_PGE/status/1394580662859059200

To flagowy projekt dla PGE, na co wskazują słowa Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Grupy.

– Rozwiniemy nasze kompetencje, ale także skorzystamy w wymiarze finansowym. Szczególnie zależy nam, aby instytucje nauki i przedsiębiorcy skorzystali na tym wielkim procesie, który jest przed nami – wskazywał Wojciech Dąbrowski.

W Danii 50 proc. energii pochodzi z farm wiatrowych. By osiągnąć taki pułap, kraj potrzebował 40 lat. Dziś musimy przyspieszyć ten rozwój, także na arenie międzynarodowej. W tym celu potrzebna jest współpraca i wykorzystanie już istniejącego doświadczenia – mówił Peter Hauge Madsen z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

– Zawsze byłem pod wielkim wrażeniem szybkiego rozwoju, ale także ludzi w Polsce, ich zaangażowania i umiejętności technicznych. Dlatego mamy duże oczekiwania co do naszej przyszłej współpracy – dodał Peter Hauge Madsen.

Transformacja energetyczna w Polsce to koszt setek milionów złotych. Z rynku znikną tysiące miejsc pracy. Energetyka zostanie przestawiona na atom i odnawialne źródła energii. Z farm wiatrowych na morzu produkowane będzie więcej prądu niż z elektrowni jądrowych.

TV Trwam News

drukuj