PGE złożyła do UOKiK wniosek o przejęcie kontroli nad Polenergią

PGE złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie kontroli nad Polenergią – wynika z dzisiejszej informacji UOKiK. Pod koniec maja rodzina Kulczyków, która kontroluje spółkę informowała, że nie jest zainteresowana odsprzedażą udziałów.

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukazała się informacja, z której wynika, że 30 maja – dwa dni po deklaracji Kulczyk Investments, że nie zamierza odpowiedzieć na wezwanie PGE – spółka zgłosiła urzędowi zamiar „przejęcia przez PGE Polska Grupa Energetyczna (…) kontroli nad spółką Polenergia (…) poprzez nabycie akcji w Polenergia”.

Pod koniec maja PGE wezwało do sprzedaży 45.443.547 akcji Polenergii, stanowiących 100 proc. kapitału i głosów na WZ po 16,29 zł za papier. Przy tej cenie wartość potencjalnej transakcji mogłaby wynieść ponad 740 mln zł. Dwa dni później Kulczyk Investments – firma należąca do rodziny Kulczyków, która ma w Polenergii 50,2 proc. akcji spółki Polenergia – zakomunikowała, że ta firma jest dla rodziny Kulczyków inwestycją długoterminową, w związku z tym nie zamierza odpowiedzieć na ogłoszone wezwanie do sprzedaży akcji.

Polenergia ma projekty energetyki wiatrowej na morzu. Jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi oraz podpisaną umową przyłączeniową, które pozwalają prowadzić prace nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW. W marcu Polenergia sprzedała firmie Statoil Holding Netherlands 50 proc. udziałów w dwóch spółkach zależnych, które prowadzą projekty budowy morskich farm wiatrowych za 94,3 mln zł plus 5 mln euro płatne w ratach do 30 września 2019 r. Oprócz tego spółka posiada też farmy wiatrowe na lądzie o mocy zainstalowanej 245,3 MW oraz portfel 5 projektów w fazie rozwoju o łącznej mocy 227 MW z pozwoleniami na budowę.

PGE jest z kolei spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz jednostką dominującą Grupy Kapitałowej PGE Polska Grupa Energetyczna („Grupa PGE”). Grupa PGE koncentruje swoją działalność na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła oraz obrocie tymi produktami w Polsce. Grupa PGE działa również na rynku dystrybucji energii elektrycznej i w mniejszym zakresie na rynku dystrybucji ciepła. PGE kontrolowana jest przez Skarb Państwa, który ma 57,39 proc. jej akcji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl