fot. twitter.com

Przy oddziałach ZUS mają powstać ogólnodostępne stacje ładowania aut elektrycznych

Przy oddziałach ZUS mają powstać ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, na początek od pięciu do ośmiu punktów w największych miastach – poinformował Zakład. ZUS rozpoczął współpracę w tej sprawie z PGE Polską Grupą Energetyczną.

Dziś, podczas pierwszego dnia Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej, oraz Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podpisali list intencyjny o nawiązaniu współpracy, której celem ma być stworzenie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy oddziałach ZUS.

„Elektromobilność jest wyrazem naszych aspiracji do tego, by w Polsce powstawały rozwiązania biznesowe i technologiczne, które mogą stanowić przewagi konkurencyjne naszego kraju. Cieszę się, że polskie firmy i instytucje współpracują na rzecz wykorzystania tego potencjału i tym samym dążą do osiągnięcia efektu synergii. Doskonałym przykładem takich działań jest zainicjowana dzisiaj współpraca pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na rzecz budowy kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych” – powiedział przy tej okazji szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Według Mariusza Jedynaka, wiceprezesa ZUS, elektromobilność to przyszłość, dlatego trzeba zadbać, o jak najszerszy dostęp do stacji ładowania aut elektrycznych.

„I tu wychodzimy z inicjatywą, by stacje ładowania powstawały przy placówkach ZUS, które zlokalizowane są w miejscach ogólnodostępnych. Dzięki użyczeniu przez Zakład miejsc na zainstalowanie takich stacji, ich powstanie będzie dużo tańsze” – ocenił wiceprezes ZUS.

Z kolei wiceprezes ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej Paweł Śliwa, zauważył, że współpraca z ZUS oznacza „optymalne wykorzystanie bardzo dobrych lokalizacji w całej Polsce”.

„Oceniamy, że dzięki porozumieniu skróci się czas, jaki jest potrzebny na realizację takich inwestycji” – powiedział.

W pierwszym etapie współpracy ZUS z PGE planowane jest utworzenie od 5 do 8 stacji ładowania aut elektrycznych w największych miastach Polski. Dokładne lokalizacje będzie rekomendował specjalny zespół złożony z pracowników obu podmiotów. Tworzone stacje będą zarówno stacjami standardowymi, jak i stacjami szybkiego ładowania.

Rodzaj zastosowanych urządzeń ładowania będzie uzgadniany w miarę wyboru poszczególnych lokalizacji. Budową stacji zajmie się PGE Nowa Energia, spółka z Grupy PGE, która posiada niezbędne doświadczenie do pełnienia roli inwestora oraz operatora w zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl