fot. pixabay.com

Rzecznik KE: Przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną SN nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie

Przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną SN nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

„Komisja zauważa, że przyjęta przez Polskę nowa ustawa znosząca Izbę Dyscyplinarną nie uchyliła kwestionowanych przepisów prawa o sądownictwie” – powiedział Wigand. 

Jak wyjaśnił, „w szczególności nie usunęła przeszkód dla właściwych sądów do weryfikacji z urzędu wymogu niezawisłości” oraz „nie usunęła przepisu, który kwalifikuje tę weryfikację z urzędu jako przewinienie dyscyplinarne”.

„Podzieliliśmy się tą obserwacją z Polską w kontekście realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Nie jest to formalna ocena zgodności z kamieniami milowymi, ponieważ nie jesteśmy na tym etapie procedury. Polska nie wysłała wniosku o płatność, a umowa operacyjna, która jest warunkiem wstępnym jakiejkolwiek płatności, nie została jeszcze sfinalizowana” – dodał Wigand.

Wiceszefowa KE Viera Jourova była pytana w czwartek podczas komisji wolności obywatelskich PE przez jednego z europosłów, „czy ustawa prezydenta Andrzeja Dudy wypełnia kamienie milowe Krajowego Planu Odbudowy”.

„Nie, nie wypełnia. Polska będzie musiała zastanowić się nad warunkami i jeśli nie będą (polski rząd) mieli wystarczającej odpowiedzi w obowiązującym prawie dla polskiego sądownictwa, która będzie odpowiadała kamieniom milowym, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam to, co powiedziała już prezydent (KE Ursula von der Leyen)” – powiedziała Jourova.

Podczas konferencji prasowej w czwartek premier Mateusz Morawiecki był pytany o słowa wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej.

„Co do różnego rodzaju wskaźników i celów do wykonania, tak jak powiedziałem – wraz z Umową Partnerstwa mamy pewne wskaźniki i cele do wykonania. Podobnie w Krajowym Planie Odbudowy – Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej – wtedy następuje proces dyskusji i negocjacji z Komisją Europejską” – powiedział Morawiecki. 

Komisja Europejska jako warunek akceptacji KPO postawiła m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy o SN, wprowadzająca m.in. to rozwiązanie, została niedawno uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta; wejdzie w życie 15 lipca.

17 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy zatwierdziły państwa członkowskie UE. https://www.radiomaryja.pl/informacje/kolejny-krok-w-strone-uruchomienia-polsce-srodkow-z-krajowego-planu-odbudowy/ 

Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl