Prezydent Turcji: Jeśli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań, nie będzie zgody na ich akcesję do NATO

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w ich porozumieniu z Turcją dotyczącym akcesji do NATO, wniosek ratyfikacyjny nie zostanie przesłany do tureckiego parlamentu – ostrzegł a czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

„Najpierw Szwecja i Finlandia powinny wypełnić swoje zobowiązania zapisane w tekście porozumienia (…). Jeżeli tego nie zrobią, to oczywiście nie ma mowy o wysłaniu wniosku ratyfikacyjnego do naszego parlamentu” – mówił turecki prezydent na konferencji prasowej po zakończeniu trzydniowego szczytu NATO w Madrycie.

W podpisanym we wtorek dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi za terrorystyczne. Erdogan podkreślił, że wśród zobowiązań krajów nordyckich znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

„Musimy zintensyfikować wysiłki dyplomatyczne na rzecz trwałego zawieszenia broni na Ukrainie” – mówił również prezydent.

Zaznaczył, że jego kraj prowadzi „zrównoważoną” politykę wobec Rosji, importuje z tego kraju gaz i współpracuje z nim przy budowie elektrowni atomowej.

„Utrzymując zrównoważoną linię możemy osiągnąć znacznie więcej” – przekonywał Erdogan.

Turecki przywódca zaapelował również do pozostałych sojuszników o okazanie „prawdziwej solidarności” w walce Ankary z terroryzmem.

„Ta determinacja (skierowana przeciwko terroryzmowi) nie może pozostać na papierze. Konieczne jest kontynuowanie tej walki w pełnej solidarności” – podkreślił Erdogan.

Dodał, że sojusznicy nie powinni też stosować tutaj wybiórczych kryteriów i walczyć tylko z niektórymi organizacjami terrorystycznymi, ale ze wszystkimi.

Recep Tayyip Erdogan przekazał również, że podczas swojej środowej rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem, amerykański przywódca obiecał mu, że „zrobi co może” w sprawie wyrażenia zgody przez Kongres na sprzedaż Turcji myśliwców F-16 i modernizację tych maszyn. Turcja chce kupić te maszyny po tym, gdy została wykluczona przez USA z programu myśliwców F-35, co było z kolei reakcją na zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Prezydent zwrócił też uwagę na liczne w ostatnim czasie naruszenia tureckiej przestrzeni powietrznej przez greckie samoloty i wezwał do pociągnięcia Aten do odpowiedzialności za te działania.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl