fot. PAP/EPA

PE poparł unijną strategię leśną na 2030 rok

Parlament Europejski poparł unijną strategię leśną na 2030 rok, którą przygotowała Komisja Europejska. Dokument zakłada zwiększenie leśnych obszarów chronionych. Nowa unijna strategia leśna jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Kładzie nacisk na potrzebę ścisłej ochrony ostatnich lasów pierwotnych i starodrzewów.

Dokument krytykują między innymi europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zbigniew Kuźmiuk wskazywał podczas debaty, że jest on niezgodny z zasadą subsydiarności. Jak zauważył, kompetencje w tym zakresie należą do państw Unii Europejskiej. Polityk mówił też, że strategia kładzie nacisk na aspekt środowiskowy, a pozostawia poza polem swojego zainteresowania sprawy gospodarcze i społeczne. Europoseł apelował, aby nie nakładać ograniczeń na gospodarkę leśną.

– Powierzchnia lasów z roku na rok przyrasta. Od okresu powojennego do chwili obecnej powiększyła się o 10 procent. Lasy zajmują w tej chwili 30 procent powierzchni kraju. Rosną zasoby drewna w lasach. Coroczne ich pozyskiwanie jest mniejsze niż przyrost, a więc narzucanie takiej gospodarce leśnej jakichkolwiek ograniczeń mija się po prostu z sensem. Namawiam, aby sprawy rozwoju gospodarki leśnej pozostawić w kompetencjach państw członkowskich – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Krytycznie do unijnej strategii leśnej odniósł się też Bogdan Rzońca, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wskazał po głosowaniu, że może ona dorowadzić do załamania się całego przemysłu drzewnego w Unii Europejskiej, bankructwa firm i wzrostu bezrobocia.

 RIRM

drukuj