fot. PAP/Marcin Bednarski

Rząd zwiększy ochronę polskiej ziemi

Rząd zwiększy ochronę gruntów rolnych przed niekontrolowanym wykupem. W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja czy powstanie nowa ustawa, czy zmiany zostaną naniesione do tej, która ma wejść w życie w 2016 r.

Główne założenia są już gotowe, teraz ministerstwo rolnictwa pracuje nad szczegółowymi zmianami. Chodzi o zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość już 3 lata temu.

Projekt wprowadza m.in. zakaz nabywania ziemi przez spółdzielnie i spółki.

Ma to być zabezpieczenie przed spekulacjami i wykupem przez tzw. podstawione słupy – mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Idea jest prosta. Po pierwsze, nabywcą ziemi rolnej w Polsce może być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne, rodzinne. Ma też zakaz odsprzedaży tej ziemi przez 10 lat chyba, że za zgodą sądu. To nie są obostrzenia, tylko podstawowy warunek, który uniemożliwia nabywanie ziemi tzw. słupom czy innym podmiotom gospodarczym. To nie jest zaostrzenie. To jest postulat, który stawialiśmy już od co najmniej 3 lat, a który chcemy teraz wprowadzić, jako rozwiązanie ustawowe – podkreśla minister Krzysztof Jurgiel.

Według ministra Krzysztofa Jurgiela        przeforsowana przez Polskie Stronnictwo Ludowe w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o obrocie ziemią jest bublem prawnym.  Zawiera wiele błędów – wskazywali na nie m.in. notariusze i prawnicy. Ma ona wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

RIRM

drukuj