Rząd zdecyduje o zaliczkach dla rolników

Rząd ma dziś rozpatrzyć autopoprawkę resortu finansów do tegorocznego budżetu. Chodzi o przesunięcie środków na zaliczki dla rolników.

Pod koniec września rząd zgodził się na wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników ze względu na trudną sytuację w rolnictwie.

Wiąże się ona z decyzję Komisji Europejskiej z 9 września br., która dopuszcza wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc.

Wypłatą zaliczek, podobnie jak dopłat bezpośrednich, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– W tym momencie jesteśmy przygotowani, aby zapłacić nawet do 10 mld zł. To jest bardzo duża kwota, więc jeżeli uda się tę poprawkę przeforsować w rządzie. Jeżeli tylko będą pieniądze, to rolnicy mogą spodziewać się płatności zaliczkowych za opłatność obszarowej już po 17. października – tłumaczy Robert Telus.

Wypłaty zaliczek będą trwały od 17 października do 30 listopada br. Będą dotyczyły wszystkich 17-tu rodzajów dopłat bezpośrednich. Na całe dopłaty za 2016 r. zaplanowane są wydatki w wysokości ponad 14 mld zł.

RIRM

drukuj