Rząd przyjął uchwałę ws. programu Mieszkanie Plus

Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu Mieszkanie Plus. Przewiduje on budowę tanich mieszkań, które będą dostępne przede wszystkim dla rodzin. 

Poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków była jedną z głównych obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości. W Polsce brakuje co najmniej 400 tysięcy mieszkań. Co trzeci trzydziestolatek mieszka ze swoimi rodzicami, ponieważ nie stać go na własne lokum.

– Obecnie na rynku mamy wygórowane ceny nieruchomości, ponieważ mamy zbyt dużo osób, które chcą nabyć, a zbyt mało dostawców – mówi dr Krystian Mieszkała, ekonomista, prawnik.

Ten problem najbardziej dotyka młodych małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Program Mieszkanie Plus ma to zmienić – zapewnia poseł Gabriela Masłowska.

– Program ten ma na celu zbudowanie tańszych mieszkań w pierwszej kolejności dla rodzin wielodzietnych oraz dla ludzi mniej zamożnych – stwierdza dr Gabriela Masłowska.

Mieszkania będą w założeniu na wynajem. Jego koszty będą się wahać między 10 a 20 zł za metr kwadratowy. Oferowany będzie również wynajem z możliwością dojścia do własności. Program obejmie cały kraj.

Za realizację programu będzie odpowiedzialny Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. W całej Polsce trwa przegląd dostępnych działek, na których powstaną tanie mieszkania.

Koszty całej inwestycji zostaną obniżone dzięki temu, że grunty, które posiadają gminy, powiaty, Skarb Państwa będą włączone jako działki do tych inwestycji, co obniży koszy inwestycji – wyjaśnia dr Gabriela Masłowska.

Działania rządu pozytywnie ocenia socjolog dr Mirosław Boruta.

– Najpierw jest „500 plus” na dziecko, teraz jest dach nad głową – czyli Mieszkanie Plus, są niektóre darmowe leki dla babć, dla dziadków. Wszystko to służy ogromnej polityce prorodzinnej jakiej w Polsce, przynajmniej po 1989 roku, nie było – zauważa dr Mirosław Boruta, socjolog.

Oprócz tanich mieszkań na wynajem rząd chce też wspierać Polaków w oszczędzaniu na własne mieszkanie czy dom w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Pierwsze inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus mają ruszyć w 2018 roku. Rok później pierwsze rodziny otrzymają klucze do swoich mieszkań.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl