Program modernizacji służb mundurowych jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia rządu

Przed południem rozpocznie się posiedzenie rządu. Rada Ministrów zajmie się dziś m.in. projektem ustawy o programie modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020. Rząd przyjmie także stanowisko wobec globalnego porozumienia ONZ na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji.

Program modernizacji służb mundurowych, którym zajmie się dziś rząd, zakłada wzrost nakładów na modernizację o dodatkowe 22 miliony złotych w latach 2017-2020. Wzrost nakładów jest związany ze zwiększeniem liczby etatów funkcjonariuszy. Projekt obejmuje policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa. W służbach mundurowych w ciągu trzech lat łączna liczba etatów wzrośnie ogółem o 2640, w tym w policji o 1000, w Straży Granicznej o 700, w Państwowej Straży Pożarnej o 490 i w Służbie Ochrony Państwa o 450 etatów. Ministrowie na dzisiejszym posiedzeniu mają też przyjąć stanowisko wobec globalnego porozumienia ONZ na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji. Projekt przygotowany na forum ONZ ma być pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Choć nie będzie on miał mocy prawnie wiążącej, ma za zadanie upowszechnić standardy i normy migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie. W październiku szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiadał, że będzie rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia.

W agendzie dzisiejszego posiedzenia rządu znajdzie się także projekt noweli ustawy o Radzie Ministrów, który zapowiedział minister sportu Witold Bańka. Projekt ma umożliwić premierowi przyznawanie nagród za wybitne osiągnięcia sportowe. Co więcej, ministrowie zajmą się projektem ustaw, przygotowanym w związku z wdrażaniem e-skierowania, zmianami w programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj