PAP/Piotr Nowak

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o PIT – od 1 lipca spadnie dolna stawka podatku

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o PIT. Od 1 lipca br. dolna stawka podatku spadnie z 17 proc. do 12 procent. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

Uproszczone zostanie rozliczanie kwoty wolnej od podatku. Chodzi o osoby, które pracowały na kilku etatach. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że są to zmiany progospodarcze i skierowane do przedsiębiorców. Szef polskiego rządu mówił, kto skorzysta na zaproponowanych zmianach.

– Zyskają ci, którzy zarabiają w mniejszych przedziałach zarobków, ale również ci, którzy zarabiają w wyższych przedziałach zarobków. Przedsiębiorcom proponujemy bardziej przyjazną stawkę poprzez lepsze rozliczania kosztów składki zdrowotnej. W praktyce oznacza to niższy podatek dla 1 mln 400 tys. przedsiębiorców. Nowe propozycje to również realna zachęta do pozostania na rynku pracy dla emerytów. Zależy nam na budowie silnego rynku pracy – poinformował premier RP.

Artur Soboń, wiceminister finansów, przypomniał, że zmiany zostały poddane szerokim konsultacjom. Wiceszef resortu liczy na merytoryczne prace w parlamencie.

– Wyzwania, które stoją dziś przed polską gospodarką w związku z agresją Rosji na Ukrainie, wymagają wspólnej pracy. Jest to projekt, który powinien łączyć, ponieważ jest on korzystny dla wszystkich podatników PIT w Polsce. Chciałbym, aby był poddany uczciwej i rzetelnej debacie oraz krytyce. Chciałbym jednak, aby na koniec dnia jak najszybciej wyjść z parlamentu, by od 1 lipca br. można było wprowadzić ten system już w zaliczkach, bo w zeznaniu rocznym będzie on obowiązywał za cały rok 2022 – wyjaśnił wiceminister finansów.

Rząd liczy, że rozwiązania podatkowe pozwolą na częściowe złagodzenie inflacji, za którą odpowiedzialna jest m.in. rosyjska agresja na Ukrainę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl