Fot. Fiat.pl

Rząd odpowiedzialny za sytuację w spółce Fiata

To rząd Donalda Tuska ponosi odpowiedzialność za sytuacje w spółce Fiat Auto Poland – wyjaśnia poseł PiS Maks Kraczkowski.

Rząd przespał możliwość negocjacji z inwestorami włoskimi o pozostawieniu produkcji samochodów Fiata w Polsce. Niestety pan premier Tusk wraz ze swoimi kolegami jeszcze swego czasu KLD, powtarzał, że kapitał Fiata nie ma bazy narodowej. Okazuje się, że dla Włochów ma. I w czasie kryzysu, spowolnienia gospodarczego, rząd tamtego państwa dba o to, żeby maksymalnie wypełnić czas pracownikom koncernu Fiata, w czasie kryzysu szczególnie mocno potrzebującym wsparcia – powiedział poseł PiS.

Tymczasem wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że będzie dziś kontaktował się z koncernami motoryzacyjnymi i przedstawiał im swoje pomysły, dotyczące wsparcia dla tej branży. Dodał, że prawdopodobnie będzie to wsparcie produkcji.

Odnosząc się do sytuacji w spółce Fiat Auto Poland – gdzie prace ma stracić 1,5 tys. pracowników – powiedział, że zaproponuje uwzględnienie bardziej elastycznych form zatrudnienia.

Po pierwsze będziemy walczyć o każde 100 osób – powiedział Piechociński.

Tymczasem rząd podczas wczorajszego posiedzenia, przyjął, że w ramach wsparcia branży motoryzacyjnej przeznaczy 15 mln zł na uruchomienie w Gliwicach produkcji samochodów Astra – IV generacji przez koncern General Motors.

Firma zobowiązała się do zainwestowania w nową linię ponad 325 mln zł i utworzenia 150 miejsc pracy.

Propozycje wicepremiera Piechocińskiego są niejasne i niewiele z nich wynika – mówi szef Klubu Parlamentarnego SP poseł Arkadiusz Mularczyk.

Te propozycje, które przedstawił wicepremier Piechociński wobec zwalnianych pracowników Fiata Auto Poland oraz wobec samej firmy są bardzo niejasne, niekonkretne i tak naprawdę niewiele z nich wynika. Można odnieść wrażenie, że rząd w pewnym sensie poświęca współpracę z Fiatem na rzecz współpracy z General Motors, który ma inwestować w Polsce. To nie jest dobry sygnał dla pracowników – mówił poseł SP.

 

Wypowiedź Maksa Kraczkowskiego

DŹWIĘK: 12.12.12 Y STRONA Maks Kraczkowski

 

Wypowiedź Arkadiusza Mularczyka

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj