fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd nie odbierze Polakom pieniędzy z OFE

Rząd nie odbierze Polakom pieniędzy z OFE – zapowiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Trwają prace nad rozwiązaniem, które rozstrzygnie o przyszłości środków zgromadzonych w Funduszach.

Po pieniądze z OFE w trakcie swoich rządów sięgnęła koalicja PO-PSL. Państwo przejęło 150 mld zł. Wciąż aktualne pozostaje pytanie, co z resztą pieniędzy? W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd pracuje nad nowym rozwiązaniem. 25 proc. aktywów z OFE, ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. zostałoby przekazane na specjalne, prywatne konta emerytalne Polaków.

– Na pewno nie powtórzymy scenariusza Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. My jesteśmy za tym, żeby pieniądze Polaków trafiały do Polaków – mówiła w Polsat News Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Aktywa OFE obecnie są warte 160 mld zł. Według medialnych informacji, w rządzie ścierały się dwie koncepcje. Jedna mówiła o przekazaniu środków Polakom, druga o wrzuceniu tych pieniędzy do ZUS-u. Inne doniesienia wskazywały, że rząd będzie chciał przekazać całą sumę na prywatne, indywidualne konta Polaków.

– O szczegółach, jak zapadnie decyzja, będzie informował premier Mateusz Morawiecki. Ja zapewniam, że na pewno nie będzie tak, że będziemy Polakom te pieniądze odbierali – podkreślała minister Joanna Kopcińska.

W resorcie finansów trwają prace nad przygotowaniem aktów wykonawczych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dopiero, jak zostanie wdrożony nowy system, zapadną decyzje, co dalej z OFE.

TV Trwam News/RIRM

drukuj