fot. pixabay.com

Rząd jeszcze w trzecim kwartale tego roku planuje przyjąć uchwałę ws. budowy farm wiatrowych

Rząd jeszcze w trzecim kwartale tego roku planuje przyjąć uchwałę w sprawie budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.

W dobie transformacji energetycznej i odchodzenia od węgla Polska stoi na progu poszukiwania nowych źródeł energii. Oprócz gazu, fotowoltaiki i ewentualnej energii jądrowej alternatywy dla węgla będziemy szukać na Bałtyku.

– Jesteśmy u progu realizacji tego projektu, w dobrym tempie, zgodnie z harmonogramem, z budową portu offshoreowego w Trójmieście. Te decyzje praktycznie już zapadły, przystępujemy do ich realizacji – poinformował Mateusz Morawiecki.

W ten sposób premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pierwszy etap budowy farm wiatrowych na morzu. Jednak czy Bałtyk to odpowiednie miejsce na stawianie farm wiatrowych? Czy farmy nie będą kolidować z innymi inwestycjami?

– Zostały określone w sposób bardzo szczegółowy miejsca, w których może następować inwestycja w zakresie pól offschoreowych i tylko te miejsca są dziś uwzględnione i tam tylko może się odbywać inwestycja offshoreowa – zaznaczył Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Rząd już w trzecim kwartale tego roku planuje przyjąć uchwałę ws. budowy terminala instalacyjnego.

– Ministerstwo Infrastruktury odpowiedzialne jest za przygotowanie terminala offshoreowego, instalacyjnego i serwisowego. W związku z tym, pod obrady rządu trafia uchwała, która wskazuje, iż port w Gdyni będzie portem instalacyjnym – podkreślił wiceminister infrastruktury.

Zgodnie z planami rządu terminal powstanie w terminie pozwalającym na rozpoczęcie instalowania morskich farm wiatrowych na Bałtyku do końca 2024 roku.

– Oczywiście jest to proces kilkuletni także związany z ogromnymi nakładami kapitalowymi. Chcemy to robić wraz z partnerami i uczyć się od tych, którzy już od dziesiątek lat robią tego typu inwestycje – akcentował premier.

Inwestycja przewidziana jest w Krajowym Planie Odbudowy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl