fot. PAP/EPA

Rząd Armenii: z Karabachu uciekło już ponad 100 tysięcy osób

W Armenii schroniło się już 100 417 uchodźców z Górskiego Karabachu – poinformowała w sobotę na konferencji prasowej Nazeli Bagdasarian, rzeczniczka premiera Armenii, Nikola Paszyniana. Liczbę ludności ormiańskiej enklawy szacowano na 120 tysięcy. Armenia prosi o pomoc Unię Europejską.

O ponad 100 tysiącach uciekinierów z Karabachu informował również urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w piątek wieczorem.

Władze Włoch przekazały, że Armenia poprosiła Unię Europejską o pomoc w związku z napływem uchodźców. Erywań prosi o dostawy leków i tymczasowych schronień do zakwaterowania uciekinierów.

Armeński portal informacyjny News.am podał, że mieszkańcy Górskiego Karabachu w pośpiechu opuszczają domy, pozostawiając nieruchomości i majątek i mając niewiele czasu na zabranie rzeczy. Armenia złożyła skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) przeciwko Azerbejdżanowi, oskarżając Baku o łamanie praw Ormian w Górskim Karabachu.

Władze Azerbejdżanu zaapelowały w czwartek do Ormian, by nie opuszczali enklawy, lecz stali się „częścią wieloetnicznego społeczeństwa Azerbejdżanu”; MSZ w Baku oświadczyło, że opuszczenie enklawy jest osobistą decyzją mieszkańców i nie ma nic wspólnego z przymusową imigracją.

Azerbejdżan przeprowadził 19 września 24-godzinną ofensywę, po której siły separatystycznego Górskiego Karabachu złożyły broń. Władze nieuznawanej przez świat republiki, która przed 30 laty ogłosiła niepodległość, zapowiedziały rozwiązanie struktur quasi-państwa od 1 stycznia 2024 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl