(fot.PAP)

Trwa policyjna akcja „Znicz 2012”

Do niedzieli na drogach krajowych, dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy będzie więcej policjantów.

W tegorocznej edycji akcji „Znicz” weźmie udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem na zatłoczonych ulicach i pomogą kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, gdzie zazwyczaj zmienia się organizacja ruchu drogowego i występują utrudnienia.

To właśnie w tym czasie funkcjonariusze spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach. Funkcjonariusze apelują o rozwagę za kierownicą, będą nie tylko sprawdzać kierowców, ale także przyjdą z pomocą – mówi inspektor
dr Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

– Apelujemy o rozwagę i rozsądek za kierownicą. Będziemy pomagać wszędzie tam gdzie ta pomoc będzie możliwa. Będziemy przy cmentarzach, przy parkingach przycmentarnych, tak aby rozładowywać ruch tak, aby nie wpuszczać samochodów tam gdzie jest większe skupisko pieszych.  Policjanci będą pomagać kierującym przy wyjeżdżaniu czy parkowaniu. Ale pamiętajmy że jest to utrudnione szczególnie w tych dniach ze względu na bardzo dużą liczbę samochodów. Może lepiej ten samochód zostawić kilkadziesiąt, czasami kilkaset metrów dalej na specjalnie przygotowanym parkingu a potem spokojnie przejść. Tam  gdzie jest to możliwe można skorzystać z komunikacji miejskiej by dojechać na cmentarz – informował Mariusz Sokołowski.  

Inspektor poinformował  także pieszych by zaopatrzyli się w potrzebne gadżety, które zapewnią im bezpieczeństwo na drogach.

– Do pieszych szczególny apel o to, aby nosić elementy odblaskowe. Dla wielu osób będzie to czas odwiedzania grobów i wiem, że wiele osób będzie przemieszczało się na cmentarz po zmroku. Naprawdę te odblaski sprawiają, że jesteśmy znacznie bardziej widoczni dla kierujących samochodami a przez to znacznie bardziej bezpieczni. O to szczególnie apeluję. Nośmy te elementy odblaskowe, latarkę, jeżeli idziemy poboczem drogą nocną po to by kierowca widział nas wcześniej i mógł odpowiednio zareagować.

Rzecznik ostrzegł również kierowców by spożywając alkohol w czasie rodzinnych, świątecznych spotkań, nie zasiadali za kierownicą.


Wypowiedź insp. dr Mariusza Sokołowskiego

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj