fot. PAP/Piotr Nowak

Ruszył Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – kolejne wsparcie dla rodzin

Od 1 stycznia można składać wnioski w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Do tej pory złożono ich już ponad 155 tysięcy – wskazała minister rodziny, Marlena Maląg. Jednocześnie resort przypomniał, że wnioskować można tylko drogą elektroniczną.

Ruszyło kolejne wsparcie dla rodzin – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oszacowało, że programem zostanie objętych 615 tysięcy dzieci.

– W samym styczniu, patrząc na dzieci urodzone w latach 2020-2021, nasze szacunki pokazują, że powinno być złożonych ponad 400 tys. wniosków – poinformowała na antenie Polskiego Radia minister Marlena Maląg.

W ciągu ostatnich trzech dni złożono ich już ponad 155 tysięcy – podkreślała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Jednocześnie polityk przypomniała, że wnioski można składać tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS i systemu [email protected], a od wtorku także za pomocą bankowości elektronicznej.

– Do programu dołącza PKO Bank Polski, Pekao SA, ING Bank Śląski, mBank, Millenium. Pozostałe banki będą dołączały systematycznie. Kanał możliwości składania wniosków jeszcze się rozszerza – wskazała minister Marlena Maląg.

Wnioski można składać na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia.

– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest adresowany dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko w okresie od ukończonego 12. miesiąca życia do 36. miesiąca życia – wyjaśniła polityk.

W tym okresie rodzic może otrzymać w sumie 12 tys. złotych na dziecko.

– Rodzic podejmuje decyzje, czy chce otrzymywać świadczenie przez 2 lata po 500 zł, czy przez rok po 1000 zł – powiedziała szefowa resortu rodziny.

ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku i przekazanie pieniędzy bezpośrednio na konto. Ci, którzy złożą wniosek w styczniu, otrzymają świadczenie w marcu. Jak jednak wskazała minister Marlena Maląg, ZUS na bieżąco rozpatruje wnioski, więc jest możliwość, że pieniądze pojawią się na koncie jeszcze przed marcem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl