
Ruszył pilotaż Platformy Żywnościowej
Ruszył pilotaż Platformy Żywnościowej – to innowacyjna giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi. Platforma ma pomóc w budowaniu i porządkowaniu uczciwego rynku rolnego, który zabezpieczy legalność i uczciwość transakcji towarami.
Pierwszym produktem, którym można obracać na rolniczej giełdzie, jest pszenica. W przyszłości pojawią się na niej także między innymi: kukurydza, rzepak czy cukier. Ceny transakcyjne mają być wskazaniem dla wszystkich podmiotów obracających zbożem.
Poseł Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa, zwraca uwagę, że rząd konsekwentnie skraca drogę od rolnika do konsumenta. Dodał, że gospodarz powinien mieć większą pozycję w łańcuchu żywnościowym. To powinno przekładać się także na dochody.
– Nasze działania, które prowadzimy od kilku lat, między innymi sprzedaż bezpośrednia, detaliczna, spółdzielnia, oznakowania polskich produktów, a teraz Platforma Żywnościowa, będą powodować, że klient będzie mógł kupić towar bezpośrednio od rolnika. Jest to z korzyścią dla rolnika, który więcej zarabia, ale również dla klienta, bo wie, skąd kupuje i ma gwarancję jakości – podkreślił Robert Telus.
Na giełdzie będą zawierane kontrakty rozliczane po aktualnych cenach z natychmiastową dostawą. W kolejnych latach pojawią się transakcje terminowe.
Projekt Platformy Żywnościowej powstał z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa w ramach Strategii na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. A koordynuje go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
RIRM