fot. msw.gov.pl

Ruszył nowy System Rejestrów Państwowych

Dziś ruszył nowy System Rejestrów Państwowych. Urzędnicy wytykają poważne błędy w jego funkcjonowaniu. W Krakowie w systemie nie działa połowa opcji. Jest problem z unieważnieniem dowodu osobistego i wydaniem nowego dokumentu.

Petenci narzekają na kolejki i zamieszanie z wnioskami, a także na konieczność dostarczania papierowych dokumentów. Dla urzędników poważnym problemem jest zbyt wolno działający internet.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie zapewniło odpowiednio szybkiego łącza do obsługi systemu, nie chciało też skorzystać z sieci miejskiej. Powoduje to poważne opóźnienia.

System od początku budził wiele obaw, które teraz stają się rzeczywistością – mówi poseł Jarosław Zieliński, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– On nie został dobrze przygotowany, nie został przetestowany. Było ryzyko i to ryzyko okazało się zgodne z przewidywaniami. Słyszymy nawet o takim zjawisku, że w niektórych miejscach nie ma dostępu do systemu PESEL, że system jak gdyby pusty. Wchodzi się do systemu, a tam nie ma nic. Nie zostało to dobrze sprzężone, nie zostały przekierowane wszystkie łącza z centralną bazą PESEL, a to jest podstawa dla konstrukcji nowego dowodu osobistego. Do tego dochodzą jeszcze problemy związane z wnioskami, ich składaniem. Miało być wszystko elektronicznie. Okazało się, że będzie papierowo. W dodatku urzędy odpowiedzialne za wydawanie dowodów nie mają dostępu do danych – powiedział Jarosław Zieliński.

W nowym Systemie Rejestrów Państwowych znajdą się rejestry numerów PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Według nowych przepisów można wziąć ślub cywilny poza urzędem, a także dać dziecku zagraniczne imię.

Od dziś są wydawane nowe dowody osobiste z innym zdjęciem, ale bez danych o adresie zameldowania i rysopisie.


TV Trwam News/RIRM

drukuj