fot. PAP/Tomasz Gzell

Ruszył nabór wniosków do programu „Mosty dla Regionów”

Ruszył pierwszy nabór wniosków w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało, że samorządy, których wnioski zostaną zaakceptowane, mogą liczyć na 80 proc. dofinansowania kosztów inwestycji.

Program „Mosty dla Regionów” ma pomóc samorządom w pozyskaniu dodatkowych środków na realizację wysokobudżetowych projektów.

Rządowa dotacja będzie mogła być przeznaczana na przygotowanie dokumentacji projektowej, która może kosztować nawet kilka milionów zł – mówi Michał Ptaszyński, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Regionalnych w resorcie.

– Żeby uzyskać dofinansowania na budowę takiego mostu, trzeba przygotować dokumentację. I na razie ten pierwszy etap, który dzisiaj realizujemy i który został ogłoszony, jest to etap właśnie związany z przygotowaniem dokumentacji do realizacji projektu, czyli dokumentu, który nam w przyszłości umożliwi uzyskanie pozwolenia na budowę. Termin, tego naboru kończy się z dniem 29 marca przyszłego roku – wyjaśnia Michał Ptaszyński.

Dokumentacja, która powstanie dzięki wsparciu, musi być gotowa do 31 grudnia 2022 roku. Budowa mostu musi się zacząć natomiast najpóźniej 3 lata po wydaniu na to pozwolenia lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Program „Mosty dla Regionów” rząd ogłosił w sierpniu. Na razie przeznaczono na to 2 mld 300 mln zł z budżetu państwa. W programie wskazano 21 priorytetowych inwestycji, m.in.: 5 nowych mostów drogowych na Wiśle, 4 na Odrze, 5 na Warcie i 2 na Bugu.

RIRM

drukuj