Indie: 106 ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Kerala

Do 106 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi, które nawiedziły ostatnio stan Kerala na południowym zachodzie Indii – poinformowały w piątek lokalne władze, nazywając tegoroczne monsunowe deszcze „najgorszymi od prawie 100 lat”.

Według indyjskiego dziennika „Economic Times” jest już 114 zabitych. Poprzednio władze informowały o 77 ofiarach śmiertelnych.

Kilkuset ratowników wciąż walczy z żywiołem, by ocalić mieszkańców zalanych domów. Około 150 tys. ludzi zostało bez dachu nad głową, a potrzebującym rozdawana jest żywność. Władze lokalne twierdzą, że wiele osób zmarło pod gruzami domów.

Międzynarodowe lotnisko w Koczin, jednym z najważniejszych miast portowych w Indiach, pozostanie zamknięte co najmniej do 26 sierpnia. Meteorolodzy przewidują dalsze deszcze, w związku z czym we wszystkich dystryktach stanu Kerala obowiązuje czerwony alert. Rząd apeluje do mieszkańców, by nie ignorowali nakazów ewakuacji.

Ulewne deszcze monsunowe zmusiły władze do uwolnienia nadmiaru wody z kilkudziesięciu zbiorników, w tym Idamalayar. W wyniku tego pod wodą znalazły się rozległe obszary w 12 z 14 dystryktów. W całym stanie zamknięto szkoły, a władze niektórych z dystryktów ze względów bezpieczeństwa zakazały wjazdu turystom.

„Jesteśmy świadkami czegoś, co nigdy wcześniej w historii Kerali nie wydarzyło się. Prawie wszystkie zapory są otwarte. Większość naszych oczyszczalni ścieków jest pod wodą. Uszkodzone są silniki” – ocenił premier tego stanu Pinarayi Vijayan.

Stan Kerala, znany z plantacji herbaty i ceniony przez turystów za plaże otoczone palmami, co roku w czasie pory monsunowej nawiedzają ulewne deszcze, ale w tym roku są one szczególnie silne. Według oficjalnych danych w zeszłym roku Keralę odwiedziło ponad milion turystów.

Każdego roku w powodziach spowodowanych deszczami monsunowymi w Indiach ginie kilkaset osób. Pora monsunowa trwa tu od czerwca do września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl