Ruszają polsko-rosyjskie negocjacje ws. samochodowych przewozów towarowych

W sprawie polsko-rosyjskich negocjacji o samochodowych przewozach towarowych we wtorek na rozmowy do Moskwy udaje się polska delegacja na czele z wiceministrem infrastruktury Jerzym Szmitem. W dyskusji będą uczestniczyli przedstawiciele resortu, inspekcji transportu drogowego oraz przewoźnicy.

Podczas dwudniowych obrad strona polska będzie zwracać uwagę m.in. na utrudnienia dla rodzimych transportowców ze strony Rosjan – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceminister Jerzy Szmit.

– Federacja Rosyjska od kilku lat podejmuje próby ograniczenia, czy wręcz eliminowania polskiego transportu z obszaru Rosji. Są to przede wszystkim próby administracyjne, ale też codzienne uprzykrzanie ze stron różnych służb kontrolnych. Chodzi o to, aby polski transport mógł normalnie i bez nadmiernych ograniczeń administracyjnych przewozić towary do Federacji Rosyjskiej. Chodzi nie tylko o to, abyśmy mogli bez trudu przekraczać granicę Białorusko-Rosyjską, ale też żeby można było dalej jechać przez Rosję. Chociażby do Kazachstanu, który staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem, gdzie też pojawiają się utrudnienia z przekraczaniem granicy między Rosją, a Kazachstanem – powiedział Jerzy Szmit.

W trakcie rozmów ma zostać ustalona liczba zezwoleń przewozowych na samochodowe przewozy towarowe w 2018 roku. Na ten rok otrzymaliśmy ich 190 tys. w tym 48 tys. na przewozy z – i do krajów trzecich.

Minister Jerzy Szmit zaznaczył, że Polska będzie chciała wynegocjować więcej zezwoleń na kraje trzecie.

RIRM

drukuj