Rusza wypłata zaliczek dla rolników

Od dzisiaj rolnicy mogą się ubiegać o pomoc finansową. Wyniesie ona 70 proc. dopłaty bezpośredniej i będzie dotyczyła wszystkich jej rodzajów. Szacuje się, że unijne środki wypłacane przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafią do ok. 1 mln 350 tys. gospodarstw.

Poseł Jan Duda, z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreśla, że zaliczki pozwolą rolnikom złagodzić skutki kryzysu na rynku rolnym.

W pierwszej kolejności będą to wypłaty dla małych gospodarstw które najbardziej cierpią na zawirowaniach na rynku rolnym. Myślę, że to pomoże im wejść w nowy sezon bez zaciągania kredytów, czyli dodatkowego obciążenia. Myślę, że to jest dobra decyzja i na pewno złagodzi skutki zawirowań na rynku rolnym – wskazuje Jan Duda.

W pierwszej kolejności z zaliczek skorzystają rolnicy zamieszkali na terenach objętych obostrzeniami związanymi z występowaniem choroby afrykańskiego pomoru świń. Będą one wypłacane do 30 listopada br. Pozostałe płatności w wysokości 30 proc. będą realizowane od początku grudnia do końca czerwca 2017 r.

W tym sezonie na dopłaty dla rolników zaplanowano blisko15 mld zł.

RIRM

drukuj