Rumunia: Orzeł w godle państwowym otrzymał koronę

Orzeł widniejący w godle państwowym Rumunii otrzymał złotą koronę; odpowiednią ustawę, wchodzącą w życie ze skutkiem natychmiastowym, podpisał prezydent kraju Klaus Iohannis – poinformowała dziś rumuńska agencja prasowa Mediafax.

Rumunia upamiętnia w ten sposób swą królewską przeszłość – zauważa agencja dpa.

W 1947 r. został zdetronizowany przez komunistów ostatni król Rumunii Michał – członek dynastii Hohenzollern-Sigmaringen i kuzyn królowej brytyjskiej Elżbiety II. Wrócił do Rumunii w 1992 r., a po kilku latach odzyskał rumuńskie obywatelstwo oraz liczne nieruchomości.

Sędziwy były monarcha cieszy się sympatią wielu Rumunów, ale idea przywrócenia monarchii nie znajduje w kraju większego poparcia społecznego. Wielu ludzi ma za złe Michałowi i jego rodzinie utrzymywanie przyjaznych kontaktów z politykami socjaldemokracji, wywodzącej się z dawnych komunistów.

Córka Michała Margareta, przez swego 94-letniego ojca i rodzinę uważana za następczynię tronu, zabiega o przyznanie rodowi oficjalnego statusu rodziny królewskiej. Zdaniem krytyków dziedziczce chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie prawa do bukareszteńskiego Pałacu Elżbiety do śmierci ojca. Obecnie Michałowi, jako byłej głowie państwa, przysługuje prawo do korzystania z niego jako oficjalnej rezydencji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl