Rozszerzona lista dziedzictwa kulturowego

Rusznikarstwo według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie oraz procesję Bożego Ciała w Łowiczu wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Sztuki te, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Od 1937 roku – poza latami okupacji – krótko przed świętami Bożego Narodzenia, wybierana jest najpiękniejsza szopka krakowska. Oprócz świętej Rodziny, aniołów, pasterzy i zwierząt, każda nawiązuje do krakowskich legend czy zwyczajów.

– W pierwszy czwartek grudnia zawsze odbywa się konkurs szopek krakowskich. Wtedy zapraszamy do przyjazdu do Krakowa aby zobaczyć, jak to wygląda pod pomnikiem Mickiewicza – podkreślał Dariusz Czyż.

Szopkarstwo krakowskie znalazło się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Oprócz niego – z krakowskich zwyczajów – wyróżniony został także lajkonik.

– Jest to stara, odwieczna tradycja, która kultywowana jest z ojca na syna. Każdy w naszym orszaku tą tradycję stara się kultywować – powiedział Piotr Marcinkowski.

Na listę trafiła także procesja Bożego Ciała w Łowiczu. procesja z Najświętszym Sakramentem, chorągwie, feretrony, odświętne stroje regionalne, ołtarze tradycyjnie w tych samych miejscach, w asyście Orkiestry Dętej – to zwyczaj praktykowany od pokoleń przez mieszkańców Łowicza i okolic.

– Bardzo mnie cieszy, zwłaszcza od strony duchowej, że kult Eucharystii nie jest zamknięty w kościele, kaplicy chociaż katedra łowicka ma oddzielną kaplicę dla Eucharystii jednak ten kult jest tam mocno podkreślany i nie tylko w Boże Ciało. Prymas Lipski rozporządził, aby w każdy czwartek odbywała się procesja z Najświętszym Sakramentem. Ta tradycja po dziś dzień jest kultywowana – mówił ks. prałat Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu.

Na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisano także rusznikarstwo wg tradycyjnej szkoły cieszyńskiej oraz flisackie tradycje w Ulanowie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl