fot. PAP/EPA

Rozpoczyna się szczyt UE w formie wideokonferencji

W Brukseli rozpoczyna się szczyt UE w formie wideokonferencji. Tematem przewodnim spotkania europejskich przywódców jest kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że podjęte zostaną zdecydowane działania w celu złagodzenia skutków epidemii. Europoseł PiS dr Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że Unia Europejska dysponuje szerokim wachlarzem pomocowym.

– W sprawach gospodarczych rzeczywiście UE dysponuje sporą ilością instrumentów. Jest Europejski Bank Centralny, który co prawda jest niezależny od KE, ale niewątpliwie wspólne działanie w zakresie polityki monetarnej i fiskalnej jest gospodarce europejskiej potrzebne. W tym zakresie KE może być aktywna i ma możliwości przedstawienia rozwiązań, które wesprą europejską gospodarkę. Chodzi między innymi o sprawę zgody na większe deficyty sektora finansów publicznych niż przewiduje to traktat z Maastricht. To też sprawa rozmiarów pomocy publicznej, a więc prawo konkurencji. Ta pomoc zawsze była limitowana. Pozostaje pytanie, czy UE będzie tu stawiała jakieś rygory czy też nie – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.

Unijny szczyt w formie wideokonferencji odbywa się po raz trzeci od wybuchu kryzysu związanego z epidemią. Koronawirus jest obecny we wszystkich państwach Wspólnoty; jego największe siedlisko jest obecnie we Włoszech i w Hiszpanii.

 

RIRM

drukuj