Rozpoczął się Rok Świętego Brata Alberta

W Kościele katolickim rozpoczął się w niedzielę Rok św. Brata Alberta – dokładnie w 100. rocznicę śmierci krakowskiego Apostoła ubogich. W ciągu roku aż do następnego Bożego Narodzenia odbędzie się wiele inicjatyw przybliżających działalność świętego zakonnika.

Rok św. Brata Alberta zainaugurował w Krakowie ks. kard. Stanisław Dziwisz. Msza św. została odprawiona w niedzielę o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wzgórzu Wawelskim.

Z kolei 1 stycznia rozpocznie się ustanowiony przez polski parlament rok Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego.

Wyjątkowy charakter Roku Świętego Alberta będzie miało modlitewne czuwanie wspólnot albertyńskich. Odbędzie się ono w nocy z 20 na 21 maja 2017 roku na Jasnej Górze.

Centralny punkt Roku Świętego Alberta to Eucharystia celebrowana przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Episkopatu Polski, 10 czerwca 2017 roku. Rozpocznie się o godz. 12.00 w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach. We Mszy św., oprócz Konferencji Episkopatu Polski, wezmą udział przedstawiciele władz świeckich.

Uroczysta liturgia zgromadzi także wielu ubogich, podopiecznych Caritas Archidiecezji Krakowskiej, uczniów i nauczycieli szkół, artystów, jak również fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert.

Zwieńczenie obchodów będzie miało miejsce 25 grudnia 2017 roku podczas Eucharystii w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie.

episkopat.pl/RIRM

drukuj